Ten przepis wprowadzono już w 2019 roku, ale dopiero teraz naprawdę ma być egzekwowany. Od tej pory lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą musieli raportować do NFZ informacje o wzroście i wadze pacjentów.Mało tego – przychodnie, które podejdą do wymogów w sposób opieszały, mogą stracić płatności za świadczenia.
Polacy coraz dłużej czekają na realizacje świadczeń zdrowotnych – wszystko przez rekordowo długie kolejki. W ubiegłym roku średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty były dłuższy niż 4 miesiące. Podobnie sytuacja wygląda z badaniami diagnostycznymi. Raportu Fundacji Watch Health Care (WHC) przedstawił najnowsze dane.
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2024 r. w sprawie standardów akredytacyjnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej ukazało się ostatniego dnia 2024 roku. Całość została ujęta w formie zestawienia i podzielona na siedem część.
„Jestem chora i mam gorączkę. Teleporada dwa dni temu mi nie pomogła. Chcę skorzystać z konsultacji lekarza na żywo, ale nie chcę wychodzić z domu do przychodni, bo pada deszcz. Poza tym boję się kontaktu z innymi chorymi. Czy mogę zażądać wizyty domowej? – pyta użytkownik portalu Pacjenci.pl.